Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Afgánští skrytí závislí… matky

24. 1. 2011

"V uplynulém roce jsem se stala těžce závislou a potřebuji opium každý den," Mariana, pacientka na seznamu rehabilitační kliniky v Sanga Amadž v Kábulu, sdělila Independentu v neděli 12.prosince.

"Bez opia k otupení mé bolesti nemohu uklízet, vařit ani se postarat o svoje děťátko.”

Mariana je jednou z tisíců afgánských žen, které závisejí na nezákonných utišovacích prostředcích, aby umrtvily své bolesti.

Příběh její závislosti začal po porodu jejího prvního dítěte, jen aby zjistila, že existuje nepatrná lékařská pomoc dostupná pro ženy v její situaci.

"Během porodu prvního dítěte jsem ztratila mnoho krve," řekla Mariana.

"Nebyl tam doktor. Pak jsem měla velké bolesti nohou a zad a nemohli jsme si dovolit léky."

Když se jí nepodařilo dostat odpovídající medikaci, Mariana si musela vzít první dávku opia, aby utišila svoje bolesti.

Přestože je zakázaná, opiová pasta – vyráběná vařením a destilováním opia do husté lepkavé pasty, která se žvýká jako tabák – byla vždycky k dostání v malých obchůdcích na většině bazarů v Kábulu.

"Začala jsem si brát nějakou opiovou pastu se svým čajem," říká Mariana.

Marianin případ je jen jedním z milionů dospělých Afgánců závislých na opiu a heroinu, podle nejnovějšího průzkumu drogové prevence a zdraví oddělením Kanceláře Spojených národů pro drogy a zločin (UNODC).

Ukazující ohromný nárůst v počtu závislých od roku 2005, průzkum zjistil, že užívání opia vzrostlo o 53 procent, zatímco počet beroucích heroin stoupl o 140 procent.

Odborníci uvádějí, že vezmeme-li nezákonnou situaci v Afgánistánu, počet žen závislých na drogách je pravěpodobně mnohem vyšší než ten uváděný.

"Ženy mají sklon brát drogy doma,” řekla Sarah Waller, konzultantka pro omezování poptávky po drogách uvnitř UNODC.

“Jsou extrémně skrytou populací."

Afgánistán je světovým číslem jedna v produkci opia, z něhož se získává heroin. Je odpovědný za více než 90 procent světové dodávky opia, podle UNODC.

Žádná péče

Ba co víc, Mariana, která je v pátém měsící těhotenství se svým čtvrtým dítětem, ho začala dávat svému nejmladšímu dítěti, aby ho ukolébala ke spánku.

Její roční dítě nyní leží v odděleném pokoji na klinice mezi pacienty 45 denního odvykacího programu.

"Existuje tradiční užití opia k utišení dětí," říká Gilberto Gerra, šéf UNODC.  "Je těžké rozlišit mezi tradičním použitím a použitím vyvolávajícím závislost.”

Odborníci lamentují, že zatímco se OSN a USA snažili bojovat s rozvíjející se produkcí opia ve středoasijské zemi, mnohem méně pozornosti se dostalo stoupajícími počtu závislých.

Zhoršující se situace v Afgánistánu těmto závislým příliš nepomáhá.

Omezený počet léčebných center, jen 40 s kapacitou 760 lůžek, selhává v umístění závislých usilujících o léčbu.

"Léčebná propast je enormní," řekl Waller, konzultant UNODC.

"Kulturní omezení také brání v přístupu k ženám."

Déle než devět let po americkém svržení Talibanu a úsvitu vlády kryté USA, Afgánci dosud postrádají základní životní nezbytnosti.

Země je tak zbídačelá a nerozvinutá, že většina obyvatel nemá ústřední topení, elektřinu nebo tekoucí vodu.

Se všemi takovými problémy na mysli se odborníci domnívají, že neexistuje univerzální všelék na úplné vyřešení situace.

"Krátkodobé financování na rok není skutečným řešením. Musí se usilovat o životaschopná, dlouhodobě financovaná řešení," říká Waller.

Vhodné řešení je také urgentní k pokrytí lékařské péče kombinované s psychologickou pro populaci traumatizovanou 9 letou válkou.

"Musíme také strávit dost času hledáním kořenů problémů," Robert Watkins, zástupce zvláštního vyslance generálního sekretáře OSN, uvedl pro Independent.

"Ty jsou mnohem náročnější a obtížnější k překonání, silně zakořeněné v chudobě a nemožnosti přístupu k léčení nejen závislosti, nýbrž i ostatních nemocí."

 

www.onislam.com

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář