Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Americká okupace Iráku více než zdvojnásobila chudobu a nemoci

25. 10. 2010

Irák má nezaměstnanost mezi 25 a 50 procenty, nefunkční parlament, zuřící choroby, epidemii duševních chorob a rozlézající se slumy. Zabíjení nevinných lidí se stalo součástí každodenního života. Jaké zpustošení způsobily Spojené státy v Iráku.

UN-HABITAT, agentura Spojených národů nedávno zveřejnila 218 stránkovou zprávu s názvem Stav světových měst 2010-2011. Zpráva je plná statistik ohledně stavu měst kolem světa a jejich demografii. Definuje obyvatele slumů jako ty, co žijí v městských centrech bez jednoho z následujícího: pevné stavby chránící před počasím, dostatečného životního prostoru, dostatečného přístupu k vodě, přístupu k sanitárním zařízením a svobody vystěhování.

Skoro záměrně je v těchto statistikách ukryt jeden šokující fakt o městské populaci v Iráku. Za poslední desetiletí před americkou invazí do Iráku v roce 2003, se procento městské populace žijící ve slumech v Iráku pohybovalo pod 20 procenty. Dnes procento stouplo na 53 procent: 11 milionů z 19 milionů všech obyvatel měst. V uplynulém desetiletí učinily země pokrok směrem ke snížení počtu obyvatel slumů. Jenže Irák šel rychle a nebezpečně v opačném směru.

Podle amerického sčítání z roku 2000 je 80 procent z 285 milionů lidí žijících ve Spojených státech obyvately měst. Ti, co žijí ve slumech, jsou pod hranicí 5 procent. Pokud bychom přeložili iráckou statistiku na americkou souvislost, 121 milionů lidí ve Státech by žilo ve slumech.

Kdyby měly Spojené státy nezaměstnanost 25-50 procent a 121 milionů lidí žijících ve slumech, propukaly by vzpoury, armáda by převzala moc a demokracie by se vypařila. Tak proč se lidé ve Státech nezajímají a nejsou zarmouceni podmínkami v Iráku? Protože většina lidí ve Státech neví, co se stalo v Iráku ani co se tam děje teď. Naše vláda včetně současné administrativy se dívá na druhou stranu a zvěčňuje mýtus, že život se po invazi v Iráku zlepšil. Naše hlavní zpravodajská média vnucují toto poselství.

Měl jsem ohromné naděje, že nová administrativa poví pravdu svým občanům o tom, proč jsme napadli Irák a co v zemi momentálně děláme. Prezident Obama slíbil pohnout se kupředu a neohlížet se na minulost. Avšak mimo problematiku tohoto odmítnutí prozkoumat minulost – zejména pro historiky -- prezident by měl přinejmenším informovat americkou veřejnost o současných podmínkách v Iráku. Jak můžeme čekat, že naše vláda vytvoří vhodnou politiku?

Rozsáhlejší slyšení o Iráku v kongresu by nám mohlo umožnit poznat mýtus propagovaný o Iráku před invazí a rozsah škod a destrukce, kterou do Iráku přivedla naše invaze. Poučili bychom se o hrozném nárůstu městské chudoby a šíření městských slumů. Taková fakta o současných podmínkách v Iráku by pomohla americkým občanům porozumět dopadu rychlého stažení USA a jaké by měly být naše morální odpovědnosti k Iráku.

 

Obrazek

Adil E. Shamoo, narozen a vychován v Bagdádu, je profesorem na Univerzitě Maryland, fakulta lékařství. Je přispěvatelem pro Foreign Policy In Focus

 

http://www.alternet.org/

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář