Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Navzdory zlepšení je úmrtnost matek stále v krizi

2. 6. 2010


 

Rachel Ward

ObrazekNovinové pokrytí zprávy zveřejněné v The Lancet o poklesu v úmrtnosti matek na celém světě většinou ignoruje hrůznou skutečnost, že Spojené státy nevykazují žádné zlepšení v mírách úmrtnosti nových matek po dvě desetiletí.

Pokroku v omezení úmrtnosti matek po světě by se mělo zatleskat.

Jenže pokud přijmeme závěry studie, že se objevil jakýsi pokrok v odvrácení úmrtí matek celosvětově, toto by nás nemělo vést k mylnému závěru — že problém je vyřešen.

Od toho jsme daleko.

Ženy po celém světě stále umírají na děsivé úrovni — žena zemře někde na světě každou minutu a půl, podle údajů publikovaných v The Lancet.

Většině těchto smrtí, jak víme, se dá zabránit.  Tato studie by měla posílit naše odhodlání vyvíjet strategie k rozšíření tohoto pokroku, takže právo na bezpečný porod bude zajištěno pro všechny ženy na světě.

Ve Spojených státech, jak ukazuje studie the Lancet, úmrtnost matek stoupá. Nedávná mezinárodní studie Amnesty International, na které jsme se podíleli, 'Smrtící porod: Zdravotní péče o matky v USA v krizi', ukazuje, že podíl úmrtnosti matek nejen že se ve Spojených státech nezlepšil za poslední dvě desetiletí, ale ve skutečnosti jde nahoru.  Je to hanba.  A podíl se šplhá vzhůru, navzdory faktu, že hospitalizace spojená s těhotenstvím a porodem stojí nějakých 86 miliard dolarů ročně — což je nejvyšší cena hospitalizace ze všech polí medicíny.

Dvě ze tří žen zemřou ve Spojených státech každý den během porodu nebo po něm. Centrum pro kontrolu chorob odhaduje, že polovině těchto smrtí se dalo zabránit. Zatímco určitý vzestup by šel přičíst zdokonalenému sbírání dat, skutečnost, že americké ženy mají větší celoživotní riziko zemřít na komplikace spojené s těhotenstvím než ženy v dalších 40 zemích (včetně skoro všech industrializovaných) je obrovským důvodem ke starostem.

Co situaci komplikuje, potíže spojené s těhotenstvím, které skoro způsobily smrt — známé jako “těsné zásahy” — stoupají ve Spojených státech znepokojivým tempem. Přes 34000 žen skoro umře každý rok. Celkově přes jednu třetinu žen (1.7 milionu) které rodí ve Spojených státech zakusí jistý druh komplikací, který má negativní dopad na jejich zdraví. Tato situace je daleko horší pro ženy barevné, domorodé Američansky, imigrantky, ženy žijící v chudobě a ty, co nemluví nebo špatně mluví anglicky.  Tyto ženy trpí systematickými nerovnostmi a diskriminací, která ústí v nebezpečné bariéry v péči, které mohou vést ke zvýšení komplikací a dokonce smrti. Například u černých žen je skoro čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že zemřou na komplikace spojené s těhotenstvím, než u bílých.

Vláda Spojených států má povinnost adresovat rozdíly a zajistit, aby všechny ženy měly přístup k dobré péči. V současnosti neexistuje silná nebo systematická vládní reakce na tento zásadní problém. Amnesty International pobízí vládu, aby založila jednu kancelář pro mateřskou zdravotní péči v rámci ministerstva zdravotnictví a humánních služeb, ku pomoci zajistit, že všechny ženy budou mít přístup ke včasné a adekvátní mateřské péči.

Amnesty International vede kampaň za postrčení vládní odpovědi. Prosím podnikněte opatření navštívením: www.amnestyusa.org/deadlydelivery

 

http://blog.amnestyusa.org/category/demand-dignity/

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář