Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Rozhovor s Naqaa: Sáudskými ženami bojujícími za životní prostředí

24. 1. 2011

 

naqaa-team-560x433.jpg

Členky Naqa’a: Norah Magraby, Mona Usman, Muna Alamer, Elham Usman, Rím Oudah, Amal Aldžuhani, Wafaa Aldžuhani a Šajma’a Alhadž.

 

Po déle než pět let skupinka mladých muslimských žen tvrdě pracuje v Sáudské Arábii pomáhajíce bojovat se změnami klimatu. Naqa’a, environmentální společnost, byla založena s cílem zavádět environmentální praktiky do organizací a šíření zeleného posleství islámu mezi davy. Zakladatelky skupiny byly dokonce vybrány Bílým domem, aby se účastnily prezidenstkého summitu o podnikatelství. Arwa odchytila Norah Magraby, zdravotní sestru pracující na plný úvazek, která ve svém volném čase řídí organizaci, aby zjistila více o její práci, velkých tématech, kterým čelí Saudská Arábie a úloze, jakou musí hrát muslimové v ochraně životního prostředí.

 

Jak vznikla Naqa’a?

Představa Naqa’a, nebo nutno říct vášeň pro zlepšování životního prostředí, začala před 5 lety a dělily jsme se o ni já, Mona Osman a Muna Abdulkadir. Inspirovaly nás  environmentální zájmy během studia a následkem toho jsme založily první Zelenou společnost jako součást kampusu, která nám poskytla průchod pro naši vášeň. Avšak vždycky jsme chtěly mít vlastní environmentální business nebo projekt, který by propagoval pozitivnější změnu v naší komunitě, takže před rokem (červenec 2009), jsme založily Naqa’a.

 

Jaké jsou hlavní cíle organizace?

Našim hlavním cílem je zapojit naši komunitu mládeže do velké mise ochraňování naší planety a propagování zeleného životního stylu. Chceme být živoucím příkladem toho, jak mohou být mladí lidé řiditeli změny v zemi jako je Saudská Arábie. Také chceme transformovat svoji komunitu na úplně novou úroveň šetrnosti k životnímu prostředí napříč věkovými skupinami a sektory poskytováním praktických ekologických řešení kombinovaných s uvědomělostí.

 

Jakých prací a projektů jste se zatím účastnily?

Úspěšně jsme iniciovaly a průběžně spravujeme recyklační systém na koleji v Dar Al-Hekma a nyní plánujeme transformovat celý kampus v ekologický. Také jsme pomáhaly organizovat mnoho zelených událostí v městě Jeddah jako bylo Ekologické fórum Zálivu 2009 a Ekologické fórum Jeddahu 2008. Dále jsem pořádaly ve školách environmentální semináře nasměrované k rozšíření našeho poselství k mladé generaci. A nakonec zavádíme rozmanité ekologické praktiky u různých organizací a společností v Sáudské Arábii ve snaze pomoci jim být ekologičtější.

 

Jaké byly reakce na organizaci? Překvapily vás tyto reakce?

Na naše ekologické projekty se nám vždy dostává kladných reakcí a oceňují nás jiné organizace i média. Mnoho lidí nám nabízí pomoc, protože si cení myšlenky a co je nejdůležitější, protože si uvědomují environmentální situaci v Sáudské Arábii a chtějí se podílet na změně k lepšímu. To nás opravdu povzbuzuje.

 

Jakým hlavním ekologickým tématům čelí Saudská Arábie?

Hlavně by to šlo shrnout jako velký nedostatek vodních zdrojů, masivní tvorba odpadu, špatná likvidace odpadu, ohromná materialistická konzumace a znečištění.

 

Co vás osobně inspiruje být více eko?

Nejprve to bylo povšimnutí si a uvědomění si velké potřeby pro takový postoj v Sáudské Arábii, co upoutalo můj zájem a pobídlo mne, abych byla více eko. Avšak, co mne osobně zainteresovalo, je skutečnost, že je to islámskou povinností, kterou musím provádět, od chvíle, kdy jsem dospěla k takovému poznání.

 

Takže islám hrál velkou roli ve vaší ekologické uvědomělosti?

Ano jistě, je to vlastně zásadní část prohlášení naší mise. Mnoho muslimských učenců se zabývalo četnými verši z Koránu a výroky Proroka (pokoj a požehnání s ním), které nabádají v ochraně Země, ochraně vodních zdrojů a omezování obecné konzumace. Koncepty nedávno přijímané po celém světě byly součástí islámských učení po 1400 let. My jsem doopravdy hrdé na naše islámská učení a jejich šíření nejlepším možným způsobem patří mezi naše hlavní cíle.

 

Co mohu říct, je Naqa’a řízena ženami. Jakou roli podle vás ženy, hlavně muslimské ženy, mohou hrát při ochraně prostředí?

Naqa’a byla původně založena 3 ženami; a pak se k nám připojilo dalších 5 do našeho hlavního týmu. Máme také mnoho dobrovolníků, mužů i žen, kteří nám pomáhají s našimi aktivitami. Takže ano, hlavní jádro tvoří jen ženy a na rozdíl od toho, co si myslí většina lidí, není to pravidlo námi přijaté. Prostě se stalo, že většina těch, co se zajímají o náš důvod jsou ženy. Což jaksi podporuje teorii o ‘ekofeminismu’. Přesto my doopravdy věříme, že ochrana životního prostředí je povinnost každého muslima, muže nebo ženy. Naneštěstí mnoho muslimů zanedbává tuto skutečnost a pokračují ve svých životech zaneřáďující naši jednu a jedinou planetu. Naše iniciativa je také velmi malá ve srovnání s množstvím snahy potřebné v muslimském světě k propagaci konceptu ‘zeleného muslima’.

 

Kdyby se vám mělo podařit přimět lidi v Sáudské Arábii dělat jednu věc pro planetu, co by to mělo být?

Snížit používání plastových tašek! Opravdu se domnívám, že spotřeba plastových tašek je v Sáudské Arábii nejvyšší na světě.

 

A nakonec, jaké změny doufáte, že uvidíte v komunitě v Sáudské Arábii během příštích 25 let co se týče ekologického uvědomění?

Rádi bychom, aby povědomí o ekologii začínalo u nové generace ve škole. Navíc mít ekologické komunitní centrum, to by byl velký krok ke zdůraznění důležitosti ochrany prostředí. A nakonec, aby všechny instituce v Sáudské Arábii prováděly recyklaci jako povinnost vynucovanou vládou.

 

http://www.greenprophet.com

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář