Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Sexuální dravci loví v táborech Haiti

7. 4. 2010


Obrazek

Gabriel Elizondo, blog Al-Džazíry

 

Průzkumná delegace od Amnesty International nedávno strávila na Haiti tři týdny prověřujíc podmínky lidských práv v zemi.

Předběžná zjištění zprávy jsou tolik potřebným budíčkem pro haitské úřady, zejména dojde-li na zranitelnost žen a dívek v táborech.

Zvažme toto:

8 letá dívka sama ve stanu byla v noci znásilněna.

15 letá dívka v táboře byla znásilněna, když v noci vyšla, aby použila toaletu.

V jediném táboře bylo znásilněno devatenáct žen.

Toto je pouze několik ze znepokojivých zjištění Amnesty International.

"Úřady na Haiti musí učinit posílení policejní přítomnosti v táborech prioritou, zejména v noci, včetně možnosti chránit ženy a dívky před sexuálním násilím a reagovat na ohlášené případy."

Chiara Liguori, výzkumník Amnesty International

Přál bych si říct, že mne zpráva překvapuje, ale není tomu tak. Byl jsem na Haiti od zemětřesení třikrát a měl jsem možnost sledovat jak pokračuje vývoj v táborech.

Tady je ta dobrá zpráva: Na první pohled se situace v táborech zlepšuje.

Na rozdíl od první chvíle, kdy jsem dorazil do Port au Prince několik dní po zemětřesení, mají mnohé tábory nyní pevné stany (po stranách s logem neziskových nebo mezinárodních organizací, které je věnovaly).

Některé tábory mají mobilní záchody a šťastní mají i zásobníky čerstvé vody.

Při psaní tohoto jsem právě v Port au Prince a poprvé vidím to, čemu říkají "prozatímní/trvalé" tábory.

Ty jsou organizovány do řad stanů na skále, aby se vyhnuly záplavám v období dešťů.

Tyto tábory jsou obehnány ostnatým drátem a vybaveny širokoúhlými světlomety pro noční zabezpečení. Toto není ideální a existuje riziko, že z prozatímních/trvalých táborů se stanou trvalé slumy pokračující v cyklu chudoby. Ale prozatím přinejmenším pro několik málo lidí, kteří do těchto táborů mají přístup, je to o krůček dál od pekla.

Tady je ta špatná zpráva: Během všech mých cest po táborech v Port au Prince, včetně mé poslední sobotní návštěvy, toto je celkový počet policistů zajišťujících bezpečnost: 0. Ano, nula.

Kolem 1.2 milionů lidí stále žije v táborech v Port au Prince a převážná většina z těch, co jsou ženy a děti nemají v noci zajištěnu žádnou ochranu před sexuálními dravci. Většina táborů je bez elektřiny.

Když vy, vaše manželka, sestra nebo dcera jdete v noci do postele, dají se zamknout dveře, aby šlo spát v klidu. V táborech ženy nemají takový přepych.

Takže zatímco mohou mít pevnější stany na spaní, jejich tělesná pohoda není o nic lepší než před dvěma měsíci.

Skoro v každém táboře jsem vyslechl příběhy žen, které byly v noci znásilněny nebo zneužity. V jednom táboře byla situace tak špatná, že muži, neoficiální organizátoři tábora, vzali věc do vlastních rukou a počali v noci držet hlídku s mačetami, aby chránili své sestry a matky.

Toto bylo a dosud je běžnou praxí.

Proč se nikdo víc nesoustředí na bezpečnost v táborech, zejména v noci?

Proč nejsou v noci v táborech zakládány policejní stanoviště?

A k čemu je pevný stan a výdej rýže, když v noci pořád riskujete napadení?

Existuje soustředění OSN a zahraničních vojenských/bezpečnostních sil na ochranu hodnot (čtěte: letišť, přístavů, vybavení) jenže co ochrana lidských hodnot?

Nepochybuji, že haitská policejní elita vyslechla zprávy o tom, co se děje některým jejich ženám v táborech. Co s tím dělají – nebo jak vážně to berou – mi není jasné na základě toho, co jsem viděl na místě.

Tento týden na konferenci dárců se bude hodně hovořit o miliardách dolarů na rekonstrukci a o dalších krocích v Port au Prince.

Před reflektory a kamerami na tiskové konferenci v New Yorku se budou dělat smělé sliby.

Lidé si budou potřásat rukama a usmívat se a pronášet velkolepé projevy.

A v noci půjdou ti, co rozhodují na přepychové večeře v New Yorku a odeberou se do svých hotelových pokojů.

A jak zpráva Amnesty tak pravdivě značí, zpět v Port au Prince, pod rouškou neproniknutelné tmy, půjdou stovky tisíc žen a dětí každou noc do postele v nejistotě, zda budou v bezpečí před sexuálními dravci.

Ano, vím, že na Haiti je mnoho problémů, které potřebují urgentní pozornost. To chápu. Ovšem nemůžete mi na seznamu ukázat důležitější položku než ochránit zranitelné ženy před násilníky. Toto není téma ponechané k volnému uvážení.

Toto je základní lidské právo, o čem hovoříme. Bezpečnost ženy v táboře měla být řešena během dní po zemětřesení.

Je to déle než 75 dní – měsíce po zemětřesení – a já musím se smutkem říct, že nejsem přesvědčen, že by se ohledně toho příliš mnoho udělalo.

 

http://blogs.aljazeera.net/

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář