Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Vánoce: Oslava narození Ježíše?

24. 12. 2009

Idris Tawfiq

 

ObrazekČasto jsem se podivoval, ještě jako křesťan, když jsem viděl ty husté davy na lonskýnské Oxford Street několik dní před Vánoci, k čemu všichni tito lidé kupují dárky.

 

V úvodu k samotným Vánocům zůstávaly obchody otevřené déle, aby měli nakupující více času naplnit své vánoční punčochy ještě dalšími zbytečnými a často nechtěnými dárky. Harrods, proslulý obchodní dům v centru Londýna, letos odhalil svoje vánoční oddělení v srpnu, pro případ, že lidé nebudou mít dost času zmocnit se dárku v poslední minutě!

 

Smutnou pravdou pro oddané křesťany je, že jejich svátek jim byl uloupen médii a velkými společnostmi. Nátlak činěný na rodiče, aby rok co rok utráceli více a více za hračky a dárky pro své děti, často značně přepíná jejich finanční prostředky. Zmařená hora jídla vyhozená den po skončení vánočních svátků by nakrmila miliony, kteří o tomto svátku nebudou nic vědět.

 

Zvláštní telefonní linky se otevírají během vánočního období každého roku, aby se brali telefonáty těch, které ta bombastická reklama přiblížila sebevraždě, jelikož se cítí sami a v depresi ve vánočním světě, kde má být každý šťastný. Co je nejhorší, davy opilých hýřilů skákajících do kašen a vrávorajících domů po oslavách v práci přivádějí náhodného pozorovatele k otázce, o čem to vlastně všechno je.

 

Co všichni tito lidé oslavují? Proč jsou ulice New Yorku a Paříže a Říma osvětlené slavnostními světýlky? Proč má každý dům v okně vánoční stromeček? Proč všechny banky a firmy zavírají, aby oslavily narození Ježíše?

 

Není možné, aby všidhni tito lidé byli oddaní křesťané. Opilost, přejídání a vyhazování odporují přesně tak křesťanskému poselství jako muslimskému. Chamtivost se oškliví poselství Evangelia.

 

Nikoli, Vánoce byly věru odcizeny velkými korporacemi. Naši křesťanští přátelé, kteří doopravdy věří v Ježíše jako svého spasitele, jsou menšinou v zemích, kde žijí.

 

A co ti, kdo jsou noví v islámu? A co ti, kteří se vzdali víry ve spasitele lidstva, aby obrátili místo toho tvář k jedinému Bohu, bez druha nebo sobě rovného? Co ti si musí myslet o náboženském svátku, který nechali za sebou?

 

Takže o čem to slavení je? Proč takový povyk? Narodil se Ježíš doopravdy 25.prosince? Pokud ano, potom mnozí pravoslavní křesťané Východu budou letos slavit o špatném dnu.

 

Koptská církev v Egyptě, kupříkladu, dodržuje starý kalendář a slaví narození Ježíše 6.ledna. Mnozí pravoslavní ve střední a východní Evropě slaví 7.ledna. Tak co je tak zvláštního na 25.prosinci? Není toto den, kdy se Ježíš narodil?

 

Ve skutečnosti nikdo nezná přesné datum Ježíšova narození. Věru ani jedno z mnoha Evangelií, včetně čtyř vyvolených křesťanskou církví v raných stoletích, neuvádí vůbec datum. Ani se nenaznačuje, že se narodil v zimě. Klidně se mohl narodit vprostřed léta.

 

Jedinou nápovědou data je sčítání lidu. Sčítání lidu celé Římské říše, které, jak značí Evangelium sv. Lukáše, se odehrálo v době narození Ježíše (ale žádné datum neuvádí) bylo historicky mnoha učenci zpochybněno. Mělo to být toto sčítání, co přivedlo Marii a Josefa do Betléma k narození dítěte, jenže někteří bibličtí badatelé navrhli, že šlo pouze o literární nástroj použitý Lukášem, aby dostal postavy tam, kde je chtěl mít.

 

Co je pravdě bližší, že ti, kdo se obrátili na křesťanství od pohanství v prvních stoletích vzali svůj existující svátek zimního slunovratu, 25.prosinec, a změnili ho v oslavu narození Ježíše.

 

Ten dávný svátek oslavoval slunce v hluboké zimě. Od té doby bylo datum tesáno do kamene jako datum Vánoc a mnozí v davech potácejících se po londýnském Trafalgar Square se budou mylně domnívat, že 25.prosince jsou Ježíšovy narozeniny, což nejsou.

 

Důležitou věcí pro upřímně věřící křesťany je, že oslavují fakt Ježíšova narození, nikoli přesné datum. Na přesném datu opravdu nezáleží. Věří, že se narodil Boží syn, spasitel světa.

 

Muslimové tuto víru zcela popírají, leč mají úctu k lidem, kteří se snaží oslavit ústřední princip své víry ve světě, který šílí v mánii nakupování a pití.

 

Pro muslimy neexistuje větší prohlášení víry v Boha než:

 

Rci: „On Bůh je jedinečný, Bůh sám o sobě věčný. Neplodil a nebyl zplozen a není nikoho, kdo je mu roven.“

(Al-Ichlás 112)

 

My věříme s naprostou jistotou, že Alláh neměl syna ani matku a že nemá sobě rovného. My také věříme, že Ježíš (pokoj s ním) je prorokem Alláha, vyslaný Alláhem, aby naučil svět přímé cestě, kterou jest islám. Proto říkáme "pokoj s ním" kdykoli je jméno Ježíše vysloveno.

 

Takže těchto několik slov není kritikou Ježíše a dokonce ani křesťanských věřících, kteří slaví jeho narození s upřímností. Faktem je, že svět v tomto čase neslaví nic konkrétního, pod maskou náboženství.

 

Tak jako Santa Claus, vánoční stromek a červenka, která sedí na jeho vršku, i den svátku byl vytvořen uměle.

 

Tudíž ti, kdo jsou noví v islámu, nemusí být o 25.prosinci zarmouceni, když je posedne nostalgie po minulosti. Dobří lidé mohou slavit Ježíšovo narození a narození všech proroků (pokoj s nimi) kterýkoli den si přejí.

 

Pokud jde o naše křesťanské přátele, naše vlastní víra nám dost dobře nedovoluje popřát jim "Veselé Vánoce," v obavě, aby si někdo nemyslel, že věříme v příčinu slavení. Jako věřící lidé však, chtíce nabídnout přátelský stisk ruky všem věřícím lidem, jim můžeme popřát jinými slovy přátelství a pozdravení. Proč bychom jim my nemohli letos nabídnout přání, "Kéž vám Bůh požehná o vašem svátku." Kdo ví, naše vlídost v tomto radostném období je může dokonce přivést k islámu.


Obrazek


 

 

Idris Tawfiq je britský spisovatel, který se stal muslimem před několika lety. Předtím byl hlavou náboženské výchovy v různých školách ve Velké Británii. Před přijetím islámu byl římskokatolickým knězem. Nyní žije v Egyptě. Pro více informací navštivte www.idristawfiq.com

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář