Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Proč se britské ženy obracejí k islámu

21. 8. 2007

Šíření světového kréda

Lucy Berrington zjišťuje, že muslimská víra si získává západní přívržence navzdory nepřátelské propagandě médií.

Nevídaný počet britských lidí a téměř výhradně žen, konvertuje k islámu v době hlubokého konfliktu mezi anglikánskou a katolickou církví.

ObrazekPočet konverzí přesáhl předpověď, že se islám rychle stane podstatnou náboženskou silou v této zemi. "Během 20 let množství konvertitů předběhne množství imigrantů, kteří sem tuto víru přinesli," říká Rose Kendrick, učitelka náboženství a autorka učebnice "průvodce ke koránu". Říká: "Islám je stejně světovou vírou jako římskokatolictví. Žádný národ jej nežádá vyhradně pro sebe." Islám se také rychle šíří v kontinentální Evropě a v Americe.

Množství konverzí k islámu se děje i přes negativní obraz víry v západním tisku. Vlastně, výskyt konverzí se urychlil po publicitě záležitosti okolo Salmana Rushdieho, války v Zálivu a genocidě muslimů v Bosně. Ještě větší ironií je, že většina britských konvertitů jsou ženy, přes na západě rozšířené povědomí, že islám s ženami zachází hrozně. V USA přesahuje počet žen, které konvertovaly čtyřikrát množství mužů a v Británii činí 10 000 – 20 000 z celé komunity o 1 až 1.5 milionu muslimů. Mnoho z britských "nových muslimů" pochází ze střední třídy. Je mezi nimi Matthew Wilkinson, bývalý vůdce chlapců z Etonu, nyní studující na Cambridgi a syn a dcera lorda Justice Scotta, soudce vedoucího průzkum zbraní v Iráku.

Drobný průzkum vedený Islámskou nadací v Leicesteru uvádí, že většina konvertitů je mezi 30 – 50 lety. Mladší muslimové poukazují na mnoho konverzí mezi studenty a zdůrazňují intelektuální důvěru v islám. "Muhammad řekl 'Světlo islámu povstane na západě' a já myslím, že to je to, co se dnes děje," řekla Aliya Haeri, psycholožka narozená v Americe, která konvertovala před 15 lety. (1) Je konzultantkou v Zahra Trust, charitě publikující duchovní literaturu a je jednou z britských prominentních islámských mluvčí. Dodává: "Západní konvertité přicházejí k islámu s čerstvýma očima, bez návyků z Východu, vyvarujíc se většiny z toho, co je kulturně špatné. Nejčistší tradice se stává nejsilnější na Západě."

ObrazekNěkdo říká, že konverze jsou urychleny nárůstem srovnávací náboženské výchovy. Britská média nabízející to, co muslimové popisují jako 'neúnavná kritika všech islámských věcí', se tomu zdají být také nápomocna. Lidé zoufalí ze své vlastní společnosti – nárůstu kriminality, zhroucení rodiny, drog, alkoholismu – počínají obdivovat disciplínu a bezpečí islámu. Mnoho konvertitů jsou bývalí křesťané rozladění nejistotou církve a nespokojení s konceptem Trojice a zbožštění Ježíše.

Honba za konverzí – proč měnit?

Jiní popisují hledání náboženské identity. Mnozí byli dříve praktikujícími křesťany, ale v islámu nalezli intelektuální uspokojení. "Byla jsem studentkou teologie a byl to akademický argument, co mne přivedlo ke konverzi." Rose Kendrick, učitelka náboženství a spisovatelka, řekla že nesouhlasila s konceptem prvotního hříchu. "V islámu nepřecházejí hříchy otců na syny. Nápad, že Bůh není vždy milosrdný je pro muslimy rouháním." 

Maimuna (39) byla vychována jako Vysoká Anglikánka a potvrzena v 15 na vrcholu náboženské oddanosti. "Prošla jsem rituálem Vysoké církve a přemýšlela o odhalení závoje." Její krize se dostavila, když motlitba nebyla zodpovězena. Přibouchla dveře před návštěvami vikářů, ale cestovala po klášterech a diskutovala s jeptiškami. "Moje víra se vrátila silnější, ale nikoli pro církev, instituci nebo dogma." Prozkoumala všechny křesťanské denominace a navíc judaismus, budhismus a hare krišna, než se dostala k islámu. Mnoho konvertitů z řad křesťanů odmítá eklesiastickou hyerarchii a zdůrazňují muslimský přímý vztah s Bohem. Cítí nedostatek vedení v anglikánské církvi a jsou podezřívaví k její zjevné flexibilitě. "Muslimové neudržují výměnu branek," říká Huda Khattab (28), autorka Muslimské příručky pro ženy, letos vydané v Ta-Ha. Konvertovala před deseti lety, když studovala arabštinu na univerzitě. "Křesťanství se mění, třeba jak někteří říkají 'předmanželský sex je v pořádku, když si tu osobu chystáte vzít.' Zní to tak neslaně- nemastně. Islám je konstantní ve všem od sexu po motlitby pětkrát za den. Motlitba vás neustále drží v kontaktu s Bohem. Stále se dotýkáte základu."

The Times - úterý, 9. listopadu 1993 - Home-news Page

 

(1) takové stanovisko Proroka Muhammada neexistuje

obrázky: Londýn a Cardiff, Wales

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář