Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Antikoncepce – ano nebo ne?

23. 3. 2007
ObrazekExistuje řada důvodu, proč se Islám neshoduje s přísnou kontrolou porodnosti. Například stále existují na zemi místa, jež nebyla dosud zúrodněna a jež mohou uživit velkou část populace – ale jen za těch okolností, že zde budou ruce, jenž by ji zúrodnili. Podobným příkladem je, že i výzkumníci hledající nové zdroje se nejdříve musí narodit.(O tom, že problém populačni exploze je postaven zcela zcestně bychom mohli polemizovat donekonečna. Zatímco někde se tísní 10 členů jedné rodiny na několika čtverečních metrech, jiní si budují sídla a golfová hřiště na mnoha akrech sami pro sebe, zatímco v rozvojových zemích se děti rodí jen aby vzápětí zemřeli hladem v tzv. vyspělých – co je na nich vyspělého, když toto dovolí?! – zemích lidé umírají na choroby srdce, zažívacího ústrojí a jiné spojené s neuměrnou konzumací. Není pravda, že Země je nám malá, jen s jejími dary neumíme zacházet…)

Není ovšem pravda, že Islám přísně zakazuje antikoncepci.

Dočasná antikoncepce

Antikoncepce v Islámu, nejen že není zakázana, ale je důrazně doporučena a to v době po narození dítěte, v tzv. Periodě kojení (kdy kojení je doporučeno po dobu dvou let) se žena zaobírá dítětem a teprve po dovršení druhého roku jeho věku, začíná plánovat další dítě. Pokud připočítáme, že nemusí hned otěhotnět a dobu těhotenství dostaneme minimálně tříletou pauzu mezi jednotlivými porody. Za tuto dobu mělo ženino tělo čas se vzpamatovat po porodu a stejně tak dítě už na ní není zcela závislé Stále může mít rodina hodně dětí, 5,6, pokud chce, na druhou stranu zde nedochází k extremům kdy žena porodí 15 dětí, z nich dospělosti se dožije polovina a žena ve čtyřiceti umírá na totální vyčerpání organismu.

Stálá antikoncepce

Co je haram, tedy zakázáno je trvalá antikoncepce, ve smyslu "mám jedno dítě, to mi stačí a víc nechci". Což lidé často činí s malicherných důvodů budování kariéry nebo domněle špatné finanční situace atpod. Zde existují tyto vyjímky:

1. V případě, že následující těhotenství by mohlo ohrozit život ženy.

2. Rodina již s více dětmi a velmi malým finančním příjmem (na tomto a jiných příkladech – viz článek o džihádu, je patrno že i mnozí muslimové trpí naprostou neznalostí Islámu).

3. Pokud se v rodině vyskytuje genetické onemocnění či postižení – zde je na potenciálních rodičích, zda chtějí či ne chtějí riskovat a mít děti.

4. Pokud se rodičům už narodí jedno nemocné, tělesně nebo mentálně postižené dítě – opět je zde svobodná volba rodičů jestli budou chtít mít dalšího potomka.

Všechny tyto případy shrnuje Korán v:

Nevrhejte se do zkázy vlastníma rukama! 2:195

Formy antikoncepce

Povoleny jsou pouze ty formy antikoncepce, které striktně zabraňují setkání spermie a vajíčka a nemůže tedy potenciálně dojít k vzniku života. Tedy zcela legální jsou všechny dostupné moderní metody vyjma:

1. tzv. "pilulka po" (například Postinor) kdy může dojít ke zničení právě vznikajícího zárodku, ač nezjištěnému.

2. Přerušovaná soulož – lze pouze se souhlasem ženy, neboť ona má právo jak na jedné straně rozhodnout se zda mít dítě či nikoli, tak na straně druhé na uspokojení ze sexu.

ObrazekZávěrem bych dodala, že v dnešním Egyptě stejně jako existují rodiny, kde se zcela vyhýbají jakémukoli plánování těhotenství, vyskytují se běžně páry mající 2 nebo 3 děti a dále bere žena antikoncepci bez přerušení. Což není vlastně dovoleno, přesto, antikoncepce někdy selže – a Alláh ví, co je pro nás nejlepší.

 

Zdroj informací: To je Islám, autorem Mohamed Higab, publikace Islámské výzkumné společnosti při univerzitě Al Azhar.

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář