Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Polygamie ve světě a na Západě

23. 3. 2007
Polygamie je v celé společnosti obvyklá a přijatelná. Podle 'Ethmographic Atlas Codebook odvozené z Etnografického atlasu George P. Murdocka, jenž zaznamenává manželské svazky ze 1231 společností v letech 1960-1980, bylo 186 z nich monogamních a 1041 polygamních. Podle Josepha Ginata, autora 'Polygamní rodiny v současné společnosti' patří třetina světové populace do kultur, které polygamii dovolují. (1) 

Polygamie na dnešním Západě

Postoj Západu k polygamii je pokrytecký a etnocentrický. Na Západě je dnes obvykle špatně chápáno, že ženy v jiných kulturách – obzvláště africké a islámské – se nedívají na polygamii nezbytně jako na známku degradace žen, tzn. spojovat polygamii s degradací žen je etnocentrické odsouzení jiné kultury.

ObrazekEtnocentrické zošklivení polygamie nejlépe odráží verdikt svrchovaného soudu US z roku 1878 v kauze Reynolds vs. United States. Soud odmítl uznat polygamii jako legitimní náboženskou praktiku, odsuzujíc ji jako 'téměř výhradně obyčej ze života Afričanů a Asiatů'. V pozdějším rozhodnutí soud označil polygamii za 'skvrnu naší civilizace', přirovnal ji k lidským obětinám a 'návratu k barbarství'. Výmluvněji, soud shledal tuto praktiku 'jdoucí proti duchu křesťanství a civilizace kterou křesťanství vymodelovalo v západním světě'. (2)

Dnes je na západě obvyklé, že má ženatý muž poměr s milenkami, přítelkyněmi nebo prostitutkami. Západní prohlášení monogamie = praktika nebo podmínka mít jen jednoho sexuálního partnera za život (3) je nepravdivé. Podle statistik má průměrný Čech za život deset partnerek a Češka partnerů pět. Tak to vypadá, že na západě nefrčí jen polygamie, ale také polyandrie. Mezi 23% mužů a 13% žen středního věku v USA mělo někdy mimomanželský poměr. Přes 15% mužů přiznalo více než jednu aféru a skoro 70% mužů mladších 40 let počítá s nevěrou. (4) Celkem 27 procent rozvodů bylo v roce 2004 v Británii zapříčiněno nevěrou. V roce 2003 byl kvůli ní počet rozvodů dokonce o dvě procenta větší. Nejčastěji přitom o rozvod žádají ženy, a to v 93 procentech případů. Zatímco k nevěře se hlásí kolem čtyřiceti procent dotázaných žen, mezi opačným pohlavím se najde jen třicet čtyři procent těch, kteří si užívají zálety. Uvádí to nejnovější britská studie. Z ní také plyne, že mezi ženami je poměrně populární lesbický sex. Vyzkoušelo ho nebo chce vyzkoušet kolem třetiny žen. O homosexuálním styku sní ve srovnání s tím jen čtrnáct procent mužů. Průzkum provedla společnost Grant Thornton.

Byla jste někdy nevěrná? Anketa serveru Novinky.cz:

Ano, dost často 34.22%

Několikrát 16.88%

Jednou nebo dvakrát 10.31%

Ano, ale k sexy nedošlo 9.64%

Zatím ne, ale kdo ví 9.28 %
Nikdy a nemyslím, že budu 19.77 %

Již hlasovalo 7942 čtenářů.

Fakt, že západní koncept monogamie je dvojsečný ilustruje tento příklad. Sdílet ženu je legální a sociálně přijatelné, ale polygamní sňatek vyžadující morální a finanční zodpovědnost vůči ženě a jejím dětem je nemorální a ilegální! Existují 'otevřená manželství', kde je každý z partnerů svobodný mít poměr. Časopis Playboy z listopadu 2005 představil svého 80-letého zakladatele, Hugh Hefnera a jeho tři ženy. To koordinuje s reality show na E! nazvané 'Dívky od vedle'. Kamery sledují tři oficiální přítelkyně jak s ním žijí 'jako manželky', pouze jim chybí oddací list.

Monogamie nechrání ženy, ale muže, kteří z ní profitují. Polygamie chrání zájmy žen a dětí. Muž neodporuje polygamii, protože je nemorální, ale protože v monogamii, pokud si žádá ukojí své choutky volně a bez odpovědnosti. Hřích a ne věrnost nahrazuje polygamii. Polygamie jej svazuje množstvím povinností a zodpovědnosti a finančních závazků. Monogamie mu dovoluje užít si mimomanželský poměr bez finančních následků. Prostě si pohrává se slovy "nemůžu se rozvést" a v nejhorším řekne "musíš to dát pryč". Legalizovaná polygamie by jej přinutila platit za své dodatečné partnerky a potomky.

Kontrola porodnosti a legalizace potratů zpřístupnila sex pro zábavu také pro západní ženu. Ale je to stále ona, kdo zakouší trauma potratu a vedlejší účinky antikoncepce. Pokud by muž chtěl mít druhou ženu o kterou se postará a další děti, které ponesou jeho jméno bude považován za kriminálníka a jde na roky do vězení. Avšak, bude-li mít kolik chce milenek a nemanželských dětí, odejde bez trestu.

V minulosti byly i pro nemravné muže příležitosti hřešit omezeny. Proto byla polygamie řešením navzdory břemenu, které představuje. Dnes má muž volnou roku, proč by se zavazoval. Odtud odpor k polygamii.

Pokrytectví západu dokazuje fakt, že vzít si druhou manželku i se souhlasem té první je stále ilegální. Ale podvádět ženu za jejími zády je, z hlediska zákona, dovoleno. Jaká moudrost se za tím skrývá? Rozhodl se zákon odměňovat podvod a trestat čestnost? Paradox západního 'civilizovaného' světa.

[1] Peggy Fletcher Stack, “Globally, Polygamy Is Commonplace,” The Salt Lake Tribune 20 Sep. 1998.

[2] Jonathan Turley, “Polygamy Laws Expose Our Own Hypocrisy,” USA Today 3 Oct. 2004. Turley is the Shapiro Professor of Public Interest Law at George Washington Law School.

[3] Webster’s Heritage Dictionary, “The practice or condition of having a single sexual partner during a period of time.” Praktika nebo podmínka mít jen jednoho sexuálního partnera za život.

[4] Laurel Richardson, “Another World; More and More Single Women Are Opting for Affairs with Married Men, and the Trend Is Diminishing Feminist Progress,” Psychology Today, vol. 20, February 1986.

 

IslamReligion.com

Novinky.cz

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář