Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Rozpor ve verších o polygamii

24. 10. 2009

Otázka: Ohledně polygamie se praví v Koránu: Bojíte-li se, že nebudete spravedliví k sirotkům, berte si za manželky ženy takové, které jsou vám příjemné, dvě, tři a čtyři; avšak bojíte-li se, že nebudete spravedliví, tedy si vezměte jen jednu. [Súra an-Nisá, aja 3]. Jenže na jiném místě se praví: Nikdy vám nebude možno, abyste byli spravedliví mezi ženami, i kdybyste si to přáli. [Súra an-Nisá, aja 129]. V prvním verši je stanovena podmínka spravedlivosti mezi ženami, zatímco druhý objasňuje, že tato podmínka nebude nikdy splněna. Znamená to, že první verš je zrušen a že je dovoleno vzít si pouze jednu manželku, protože spravedlnost není možná? Prospějte nám, možná vás Alláh odmění.

Poradce: Šejch Ibn Báz (ve Fatáwa al-Marah)

Odpověď: Mezi těmito dvěma verši není rozpor. Také se navzájem neruší. Spravedlnost, o níž se mluví v prvním verši je taková, jíž je každý schopen a sice ta, která se vztahuje k rozdílení času a výživy. Pokud jde o spravedlnost s ohledem na lásku a sexuální vztahy, potom toto není v lidských silách. O tom mluví verš:

Nikdy vám nebude možno, abyste byli spravedliví mezi ženami, i kdybyste si to přáli. [Súra an-Nisa, aja 129].

V hadíth od Proroka (salalláhu alejhi wa salam) ‘Aiša prohlásila:

"Posel Alláha (salalláhu alejhi wa salam) dělil svůj čas mezi manželky a byl spravedlivý. Říkával: “Ó Alláhu, toto je moje rozdílení v tom, co mohu kontrolovat. Neviň mne z toho, co Ty kontroluješ a nad čím já kontrolu nemám”. Toto zaznamenali Abu Dáwúd, at-Tirmizi, an-Nasai, Ibn Mádžah. Bylo určeno Sahíh Ibn Hibbánem a al-Hákimem.

 

www.fatwa-online.com

 

Náhledy fotografií ze složky Rodina

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář