Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Islám posiluje ženy více než katolicismus říká španělská konvertitka

2. 6. 2010

 

Madrid - Hürriyet Daily News

 

ObrazekKřesťanství omezuje práva žen, říká španělská konvertitka, která tvrdí, že islám posiluje ženy více. Laura Rodriguez, prezidentka Unie muslimských žen, se zaměřuje většinou na práva žen přistěhovalců do Španělska.

Ženy mají více práv v islámu než v katolicismu, sdělila španělská muslimská konvertitka v minulém týdnu skupině tureckých žurnalistů na návštěvě.

Narozena jako katolička se vzděláním z katolických škol, Laura Rodriguez se obrátila na islám a nyní zastupuje španělské muslimské ženy. Věří, že katolicismus omezuje ženská práva.

“Islám mi dal práva, která mi nebyla dána katolicismem, jako osobní svobodu, legální práva, právo na vzdělání, právo na zaměstnání a právo na sexualitu,” uvedla Rodriguez, prezidentka Unie muslimských žen ve Španělsku.

“V katolickém náboženství nemohou ženy komunikovat přímo s Bohem. Nemají právo na sexualitu. Jejich mise je rodit děti,” dodala. “[Katolické] ženy nemají právo na rozvod. Kontrola porodnosti je v katolicismu zakázána.”

Až donedávna španělské ženy potřebovaly oficiální svolení manžela, aby si mohly otevřít bankovní konto, poznamenal Yusuf Fernandez Ordonez, sekretář Muslimské federace Španělska, neboli FEME, k níž je organizace Rodriguezové přidružená.

Na otázku proč jsou ženy vzdělanější, posílenější a více se projevují ve veřejném a soukromém životě v křesťanských zemích ve srovnání s muslimskými, Rodriguez uvedla, že Evropu nelze posuzovat z křesťanské perspektivy, jelikož jednotliví občané mohou být křesťany, ale církev ztratila svou moc a vliv na společnost.

Ordonez dodal, že ženy získaly svá práva poté, co se z křesťanských evropských zemí staly sekulární po Francouzské revoluci. “Co se týče islámu, většina zemí neodráží pravý islám,” uvedl. “V Íránu například je na univerzitách stejný počet mužů a žen.”

Ačkoli říká, že má více práv jako muslimka, Rodriguez uvedla, že se stále musí udělat mnoho práce ke zlepšení podmínek muslimských žen, zejména imigrantek, ve Španělsku. Pracovala ve věcech imigrace 17 let a říká, že imigrantky čelí daleko větším těžkostem, než jejich mužské protějšky.

Ordonez uvedl, že si cení přístupu současné španělské vlády vedené Jose Luizem Zapaterem ze Socialistické strany práce, který zaujala vůči muslimům. “[Zapatero] je první premiér, který oficiálně přijal zástupce muslimské komunity,” uvedl. “Je také první, kdo poskytl finanční podporu muslimům.”

Ale Rodriguez vyjádřila méně optimismu, dojde-li na postavení muslimských žen.

“Vláda neučinila žádný pokrok ke zlepšení práv muslimských žen,” řekla. “Zákony o rovnosti nezahrnují náboženské záležitosti. V Islámské radě komunikující s vládou není zástupce ženského pohlaví.”

Rodriguez dodala, že ve Španělsku jsou dosud mešity, které nedovolují ženám vstoupit a tento problém je vládou ignorován.

Předsudky proti islámu

Navíc, pravila Rodriguez, španělská média nejenže hovoří o islámu pouze v negativním smyslu, nýbrž také vyobrazují předpojatý portrét muslimských mužů a žen, ukazujíc muže jako násilné a dominantní a ženy jako podrobené a oběti.

“Organizovali jsme ve Španělsku muslimskou pouť. Tisk projevil nepatrný zájem. Kdybychom řekli, že budeme kamenovat ženu vprostřed Madridu, ukázali by se všichni zástupci tisku,” řekla.

Ve Španělsku, dodala Rodriguez, není islám spojován jen s extrémismem a terorismem, ale také s imigrací. Uvedla, že by namísto toho měl být považován za součást evropské identity.

“Je to problém identity. My jsme rodilí Evropané, ale muslimové. Islám je také částí evropské identity,” řekla.

Podle Ordoneze jsou přistěhovalí muslimové ve Španělsku dost dobře integrováni do společnosti, uvádějíc jako příklad, že většina muslimů ve Španělsku podporuje monarchii.

Jak Ordonez tak Rodriguez zdůraznili sociální rozměr problémů, kterým muslimové ve Španělsku čelí, které jak říkají jsou zhoršovány předsudky. “My jsme skupina, která je sekulární a není extrémistická,” pravila Rodriguez. “Jenže kdybych se pokoušela vstoupit do politické strany, budu odmítnuta kvůli svému závoji.”

 

http://www.hurriyetdailynews.com/

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář