Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Krutá lež: Bombardováním k osvobození žen

26. 7. 2011

 

Debra Sweet

   

Před deseti lety, když Taliban skoro vyrval kontrolu nad Afgánistánem z rukou bývalých fundamentalistických válečných magnátů a spojenců Spojených států, byla americká vláda hluchá ke svědectví o trápení afgánských žen. Pak najednou, potom co její manžel ohlásil "válku s terorem" co měla trvat "po generace," nám Laura Bush v listopadu 2011 sdělila, že americká invaze do Afgánistánu byla "bojem za práva a důstojnost žen."

images.jpg

Američtí aktivisté za globální práva žen se rychle rozdělili nad tím, co se stalo nejdelší americkou okupací. Mnozí z nás se ptali, kde, kdy, americké bomby, žoldáci, armády a peníze přinesly svobodu pro ženy? Oddíl feministek vedený Feminist Majority Foundation se zešikoval na podporu cíle Bushova režimu odstranit Taliban. Zatímco želeli násilí, lobbovali, aby součástí války byly programy humanitární pomoci a aby byly ženy zahrnuty do americké loutkové vlády. Původně tam nějaké byly, ale cynické zařazení žen do okupačních vlád bylo bezvýznamné, převážně dělané pro ošálení těch zvenčí.

Zatímco Bushova preventivní válka s Irákem, mnohem lidnatější, rozvinutější zemí, než zbídačený Afgánistán, ničila tuto zemi, vyhánějící více než čtyři miliony do exilu a zabíjející něco mezi 120 000 a více než milionem Iráčanů, pozornost světa byla upřena na sektářskou katastrofu, kterou to zažehlo. Ale aspoň nikdo nevznášel vážně míněný argument, že toto zachraňovalo ženy v Iráku.

Shazované bomby zabíjejí bez rozdílu

Když s rokem 2009 přišla změna, Irák byl náhle "špatnou" válkou, a Afgánistán tou, co stojí za zdvojnásobení. Prezident Barack Obama poslal dalších 100 000 amerických vojáků do Afgánistánu. Skrze změny ve velení, protipovstalecké plány a nájezdy a ofenzivy se Američanům podařilo pozabíjet další civilisty. Nastupující američtí velitelé odmítli zastavit noční razie, taktiku, která nejvíce rozzuřuje Afgánce. Za Obamy počet smrtí civilních osob vzrůstá každým rokem.

Kathy Kelly, vedoucí množství delegací Voices for Creative Non-Violence do Afgánistánu mi řekla, "USA utrácejí dvě miliardy dolarů týdně, aby udržely okupaci, zatímco spoléhají na letecké bombardování, útoky cílových letounů, noční razie, atentáty a smrtící komanda, aby dosáhli vedení nad Talibanem. Když USA páchají válečné zločiny, které zabíjejí a mrzačí nevojáky, může to dost dobře sloužit jako nástroj k nabírání do Talibanu."

Je nezbytné naslouchat obětem Obamovy "dobré války" aby se určilo, zda jsou tvrzení, že ženám se vede lépe, pravdivá. Malalai Džoja, zvolená členka afgánského parlamentu, která byla suspendována za kritiku Karzaiovy vlády, řekla počátkem roku 2011, "Den za dnem [NATO] bombarduje z oblohy a zabíjí nevinné civilisty – většina z nich jsou ženy a děti – dokonce bombarduje naše svatební hostiny, což dělali v Nangarharu a Nuristánu. V mé vlastní provincii minulý rok tyto okupační síly – americké jednotky – bombarovaly 150 civilů v jediném dni a dokonce používaly bílý fosfor. A také to byly většinou ženy a děti ....."

Život Džoje překlenul sovětskou okupaci, která vyhnala její rodinu do vyhnanství v Pákistánu; občanskou válku v letech 1992-1996 mezi znásiňujícími válečnými magnáty a Talibanem; éru Talibanu; a americkou okupaci. Pochází ze západního Afgánistánu, kam Karzaiova vláda nedosáhne. Za americké okupace, říká Džoja, "Jsou ženy ‘svobodné‘, aby žebraly na ulici pod příkrovem burky; jsou ‘svobodné’ uchylovat se k prostituci, aby nakrmily svoje rodiny; jsou ‘svobodné’ se samy upálit, což je jediná cesta ven z kruhu ponižování, bídy a zoufalství."

Sonali Kolhatkar, spoluředitelka Mise afgánských žen a Mariam Rawi napsaly v roce 2009, "Americká armáda možná odstranila Taliban, jenže nainstalovala válečné magnáty, kteří jsou stejně proti ženám a zločinní jako Taliban. Misogynní, patriarchální názory nejsou jen  ztělesněny v afgánském kabinetu, jsou vyjadřovány u soudů a jsou vyjadřovány prezidentem Hamidem Karzaiem. Papírové zisky pro ženská práva nic neznamenají, když podle nejvyššího soudce afgánského nejvyššího soudu jsou jediná dvě práva, která ženám zaručuje ústava, právo poslouchat své manžely a právo se modlit, ale ne v mešitě."

Mezitímco Obamova administrativa kontrolovala afgánskou vládu, země přešla ze druhého místa na vrchol v jediné věci: je to nyní nejhorší místo na světě, kde být matkou. Zpráva Stav světových matek pro 2010 uzavírá, že "blahobyt dětí a matek je v Afgánistánu vystaven nejvyššímu riziku. Jedna z osmi afgánských žen zemře během těhotenství nebo porodu a 78 procent celkové populace Afgánistánu nemá přístup k bezpečné vodě. Třicet devět afgánských dětí je podvyživených; a jen dvě dívky na každé tři chlapce navštěvují základní školu."

Ženy na tom nejsou ani zdaleka lépe

OSN uvedly ve studii v roce 2010 že "stoupající počet žen a dívek ve věku 15-40 se v Afgánistánu pokouší o sebevraždu," a Karzaiova vláda se dokonce ještě chystá zavírat v roce 2011 útulky pro zneužívané ženy financované mezinárodními organizacemi, západními vládami a soukromými dárci. Nová pravidla navržená vládou prezidenta Hamida Karzaie zakážou soukromé domy bezpečí pro ženy, co prchají před zneužíváním a uvalí nová pravidla na ty, co hledají útočiště ve 14 veřejných útulcích v zemi, včetně nucení žen podrobit se lékařským vyšetřením a jejich vydávání, pokud je budou chtít jejich rodiny nazpět, podle článku z Washington Postu z 5.března 2011.

Bombardovali 150 civilistů denně – převážně ženy a děti

"Bylo cokoli z toho děláno pro "práva a důstojnost žen?" nedávno se zeptala Džoja. "Nejenže

images--1-.jpg

 jsou ženám v Afgánistánu pořád upírána jejich práva, ale také, v kruté ironii, je věc žen používána k ospravedlnění a pokračování brutální okupace mé země."

Nechali bychom to u nohou George Bushe, vůdce americké války s terorem, který řekl v dubnu 2011, že USA by se neměly stahovat z Afgánistánu. "Laura a já věříme, že kdyby k tomu došlo, ženy budou znovu trpět. Nevěříme, že je v zájmu Spojených států nebo světa vytvořit bezpečný přístav pro teroristy a postávat a dívat se, jak jsou zneužívána práva žen." Ale Bush je tak daleko.

Je to Obamova vláda, s reputací, že je liberálnější v sociálních záležitostech než Bushův režim, kdo pomáhá právům žen v Afgánistánu? Uvažme toto od "staršího vládního úředníka zapojeného do afgánské politiky" hovořícího pro Washington Post v březnu 2011. "Práva pohlaví budou vzadu za ostatními prioritami,’ řekl starší úředník, který mluvil o úvahách nad vnitřní politikou s podmínkou zachování anonymity. ‘V žádném případě nebudeme úspěšní, pokud budeme udržovat každý zvláštní zájem a oblíbený projekt. Všecky tyto oblíbené kameny v našem ruksaku nás stahovaly dolů.’"

Znásilňování, mrzačení a vraždění žen americkými spojenci, válečnými magnáty a pašeráky drog, kterých je plný Karzaiův kabinet a Talibanem jsou vládou prezidenta Obamy, laureáta Nobelovy ceny za mír, degradovány na ‘záležitosti rovnosti pohlaví‘. Utrpení porodu, hladovění a maření lidských životů poloviny afgánského lidu se přejde nahodilou sexistickou analogií. "Úspěch" se nebude měřit životy afgánských žen.

Myšlenka, že americká okupace bokem zlepší životy davů žen v Afgánistánu napáchala škodu v tom, že zmátla lidi, aby podporovali nespravedlivou, nemorální válku ke kontrole Spojených států nad strategickou zemí v jejich vlastním zájmu. Malalai Džoja mi nedávno řekla, "V Afgánistánu mají lidé tři nepřátele: Taliban, fundamentalistické válečné magnáty a okupanty. Kdyby se aspoň jeden ztratil, mohli bychom se vypořádat se zbylými dvěma. Spravedlnost milující lidé v USA by měli požadovat po své vládě, aby ukončila tuto brutální válku."

 

 

Debra Sweet je ředitelkou  World Can’t Wait http://www.worldcantwait.net/, se sídlem v New York City, který se zapojuje do snah zastavit okupaci Iráku a Afgánistánu. Od věku 19, kdy konfrontovala Richarda Nixona během osobního setkání a řekla mu, aby zastavil válku ve Vietnamu, byla vůdcem v opozici proti americkým válkám a invazím.

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář