Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Pionýrská role žen pod záštitou islámu

23. 3. 2007

Autor Dr. Nazmy Khalil Abulata

 1.Chadídža byla prvním věřícím islámu

Když se Mohamed vrátil z jeskyně Hira, přišel ke své ženě a řekl: Přikryj mne! přikryj mne! ( ze strachu po tom, co viděl anděla Gabriela) Přikryla ho, dokud jej strach nepřešel a pak jí vyprávěl, co viděl: "Bojím se, že se mi něco stalo."  Chadídža odpověděla: "Nikdy, Bůh by tě nepotrestal. Máš se všemi dobré vztahy, pomáháš chudým a zkrachovalým a jsi štědrý ke svým hostům. Zavolala svého bratrance Waraqu, který byl vzdělaný muž. Waraqa vyslechl Proroka a řekl: "To je ten stejný (anděl Gabriel), který opatruje Boží tajemství a kterého Bůh poslal k Mojžíšovi."

Imám Ahmed podává zprávu, co Prorok řekl (o Chadídži):"Ona ve mne věřila, když mi nevěřil nikdo, dotvrzovala mou pravdomluvnost, když mne ostatní vinili ze lhaní a podporovala mne svými penězi, když mne všichni opustili.

Pyonýrská role Chadídži:

Nikdy neopustila svého muže v nesnázích, co víc, Mohamed, jako muž nikdy neznevážil názor Chadídži jako ženy.  Nikdy neignoroval její radu. Doprovodil ji k jejímu bratranci, kde začala diskusi ukazujíc vůdcovství, které neschválil. Nikdy se nestyděl, že byl slabý, když obdržel první zjevení zatímco ona zvládla situaci. To by mělo být lekcí dnešním mužům ať muslimům nebo ne. 

2.Sumaya Bint Al-Khayat, první mučednice v historii islámu:

Vzdorovala polyteistům silou své víry a zemřela při mučení. Ačkoli tloukli její břicho a intimní partie ocelovou tyčí, když je rozlobil její pevný postoj a vzdor, navzdory svému utrpení byla silná a neoblomná.

Jaká hrdinská role! Jakou čest muslimská žena dostala, když se stala prvním mučedníkem v historii islámu! Ó otroci mužské nadvlády povstaňte! Ó vy, kteří máte komplexy z ženství, zajímalo by mne, který muž by si takto vedl!

3.Asma’ byla první, co riskovala za islám život:

V historii lidstva se našlo málo odvážlivců vzdorujících takovým tyranům jako byl Al-Hadž. Al-Hadž ukřižoval jejího syna Abd Allaha Bin Al-Zubaira, ale Asma' stále podporovala Proroka a Abu Bakra a donášela jim zprávy..

4.Umm Salama, žena, která zachránila muslimy před zničením:

Po uzavření míru u Hudajbíje muslimové přestali poslouchat Proroka. (pozn.: mysleli si, že ustoupil příliš brzy. Skutečnost nakonec ukázala, že tento smír byl krokem k vítězství) To by bylo jejich zničením, kdyby je Bůh neochránil skrze moudrost Umm Salamy. Imám Al-Bukhari dokládá: “Po uzavření míru u Hudajbíje Prorok nařídil: "Jděte a podřežte své obětiny." Nikdo tak neučinil ani když to třikrát zopakoval. Šel ke své ženě a řekl jí, co lidé udělali a ona mu poradila: "Běž ven, nikomu nic neříkej, podřež svou obětinu a ohol si hlavu, pak tě budou následovat."  Prorok to provedl a poté ho muslimové následovali. Umm Salama tak zachránila muslimy před neposlušností díky tomu, že Prorok nikdy neignoroval rady svých žen. Zajímalo by mne, který dnešní muž si z toho vezme příklad.

5.Umm Atiya, bránila muže:

Imám Al-Bukhary uvádí, že manžel Umm 'Atiyya se účastnil dvanácti vojenských tažení s Prorokem a jeho žena ho doprovázela v šesti z nich.

Když při bitvě u Uhudu muži utekli ona zůstala a bránila Proroka.

6.První polní vojenská nemocnice založena muslimskou ženou:

Raffída, byla první v historii islámu, která založila polní nemocnici. Postavila stan ve kterém byli ošetřováni zranění.

Pokud začneme pátrat po takových pionýrských aktech, zjistíme, že jich existuje nespočet. Jak dalece dnešní ženy následují ty z úsvitu islámu?

 

Nejzajímavější – alespoň pro mne – je fakt, že tento článek napsal chlap. Na západě obdobné články tvoří jen bojovnice za práva žen…

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář