Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Hidžáb neohrožuje sekularismus: Řecko

6. 5. 2008
Ankara – Řecká mynistryně zahraničí Dora Bakoyannis bránila v sobotu 8.března právo muslimských žen pokrývat své hlavy podle svého náboženství, vyvracejíc tvrzení, že hidžáb je hrozbou pro sekularismus.

"Lidská práva a sekulární povaha státu nejsou ohrožovány závojem. Ani zabezpečeny jeho zákazem," pravila Bakoyannis na mezinárodní konferenci žen v Ankaře, uvedla turecká webová stránka newstime7.

Obrazek"Práva a otevřené společnosti jsou garantovány politickou vůlí, rámcem zákonů, politikou vzdělání a přístupem k informacím a novým technologiím; politikou rozvoje, zaměstnání, podnikatelství, rovnocenné společenské a politické účasti."

Islám považuje hidžáb za povinný způsob oblékání, nikoli za náboženský symbol vyjadřující osobní přidružení.

Muslimská pokrývka hlavy se dostala do středu zájmu v roce francouzským zákazem hidžábu ve veřejných školách a institucích.

Několik evropských zemí následovalo příkladu Francie.

Město Ghent, belgické třetí největší, se rozhodlo koncem roku 2007 zakázalo občanským úřednicím, které pracují s veřejností, oblékat hidžáb.

Belgické druhé největší město Antverpy zakázalo hidžáb již dříve téhož roku.

Vlády v některých arabských a muslimských zemích také uvalily omezení na hidžáb.

Minulý měsíc turecký prezident Abdullah Gul podepsal doplněk konstitučního zákona, odlehčující zákaz hidžábu v kampusech, zavedený krátce po vojenském puči v roce 1980.

Rovnost

Bakoyannis, řecká ministryně zahraničí obvinila ignorantská západní média z rozšiřování omylů o postavení žen v islámu.

Obrazek"Existuje všeobecně chybné pojetí, založené na špatném čtení Koránu, že islám posuzuje ženy jako méněcenné oproti mužům," řekla na konferenci shodující se s Mezinárodním dnem žen.

"Silně se domnívám, že v takzvaném západním světě máme více stereotypů, než jsme ochotni přiznat."

Řecká nejvyšší diplomatka trvala na tom, že islám zabezpečuje muže a ženy rovnocenně.

"Úspěšné ženy z mnoha muslimských zemí, s nimiž jsem se setkala a konverzovala v rozličných fórech, opakovaly, že pro ně náboženství opravdu znamená mír a rovnocennost."

Uvedla Turecko jako živoucí příklad, že muslimské ženy jsou stejně úspěšné jako jejich západní protějšky.

"Nezapomeňme, že islám i křesťanství jsou založeny na zásadě, že práva a povinnosti vůči druhým lidem a Bohu jsou stejná pro každého. Bez výjimky."

 

www.islamonline.net

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář