Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Jsem velvyslankyní niqábu

25. 10. 2010

ObrazekKáhira -- Hebah Ahmed považuje každou chvíli, kdy vychází na ulici, za svou vysokou misi coby “velvyslankyně niqábu”.

Americká matka a manželka doufá, že její setkávání s lidmi zatímco nosí oděv muslimské ženy, který zakrývá obličej ponechávající odhalené pouze oči, pomůže společnosti pochopit, že ženy s niqábem mohou být přátelské a otevřené, nikoli extremisté.

“Pohlížím na toto dohadování s lidmi jako na příležitost vysvětlit, kdo jsem a možná vrhnout trochu světla na islám,” Ahmed, 32, uvedla pro New York Times v neděli 13.června.

“Kdyby věděli více o mně, nebo o mé víře, jsem si jista, že by uvažovali jinak.”

Překvapivě, rozhodnutí Ahmed nosit niqáb přišlo po útocích na USA 11.září 2001. Předtím opuštěla dům v džínách a tričku.

Ale útoky otřásly ženou narozenou a vychovanou v USA, která vyrostla v “minimálně náboženské” domácnosti, tak že začala usilovat o hlubší porozumění své víry skrze čtení Svatého Koránu a účast na Pátečních modlitbách v místním islámském centru.

A zde našla smysl v modlitbách o síle, zbožnosti a odhodlání a spatřila v těchto muslimských hodnotách svůj návod, jak se poprat se životem.

Vzala na sebe poskytování pozitivního příkladu své víry, pro niž byla připravena bojovat způsobem, jaký šlo těžko ignorovat.

Takže 17.září 2001 oblékla hidžáb, neboli pokrývku hlavy a o tři měsíce později počala nosit niqáb.

“Dělám to, protože se chci přiblížit Bohu, chci Ho potěšit a chci žít skromným způsobem života,” řekla Ahmed.

“Chci být tímto způsobem zkoušena. Niqáb je pro mne neustálou upomínkou, abych dělala správné věci. Je to uvědomění Boha na mém obličeji.”

Mimo bytí velvyslancem muslimského oděvu, Ahmed říká, že nošení niqábu ji “osvobodilo” zejména v její kariéře inženýrky.

“Bez ohledu na to, jak šikovná jsem byla, nedostávalo se mi respektu, po jakém jsem toužila,” řekla.

“Museli se zabývat mým mozkem, protože jsem jim nedala jinou volbu.”

Většina muslimských učenců se domnívá, že žena není povinována si zahalovat obličej, ale domnívají se, že je na ženě, rozhodnout se, zda bude nosit obličejový závoj.

Stereotyp

Jenže být tak snadno identifikovatelný muslim není po 11.září v Americe snadné.

Ahmed si pořád pamatuje svůj první den, kdy přišla do práce v hidžábu a jak na ni lidé, které vídala každý den, zničehonic začali nahlížet jinak.

“Spolupracovník řekl, ‘Měla by sis kolem hlavy omotat americkou vlajku, aby lidi poznali, na čí straně stojíš,’ ” vzpomíná.

“Od té doby nepřestali.”

Přestože ženy nosící niqáb tvoří maličké procento v americké muslimské menšině, která tvoří asi 7-8 milionů osob, přicházejí pod drobnohled jako znamení, že islám si našel cestu do americké kultury.

Ahmed uvedla, že byla vyhozena z letadel nervózními letuškami a že na ni řvali rozzuření nakupující ve Wal-Martu, zvouce ji teroristkou.

Její sestra Sarah, která oblékla niqáb ve stejném roce jako Ahmed, byla ohrožována cizincem v místě pro pikniky, který tvrdil, že v Afgánistánu zabil ženu, která “vypadala přesně jako ona”.

Když se zapsala do tělocvičny poblíž svého domova, někteří členové hrozili odchodem, poněvadž “to tu přebírají islamisté,” vzpomíná hořce Ahmed.

A nejsou to jen nemuslimové, kdo si vylévá hněv.

Mnoho žen s niqábem si stěžuje, že se jim dostává skoro stejného množství kritiky od některých v muslimských komunitách, kteří považují niqáb za poskytující mylnou představu o islámu nemuslimům.

“Myšlenka zahalování tváře je náročná dokonce i vprostřed naší komunity,” uvedla Edina Lekovic, ředitelka komunikace v Radě muslimských veřejných záležitostí v Los Angeles.

“Pro více řadové muslimy je takové pochopení, že se oblékáte skromně a zahalujete vše kromě tváře a rukou. Takže pokud si žena zvolí nosit niqáb, je to nad rámec toho, po čem volá Korán.”

Ahmed však trvá na tom, že všechna kritika světa by ji nepřiměla vzdát se svého závoje.

Jedinou věcí, která jí přivádí slzy do očí je představa, že její 6 letá dcera, Chadídža, bude čelit stejně kamenité stezce, pokud si jednoho dne také zvolí nosit niqáb.

“Lidé nerozumí,” řekla, utírající si slzu okrajem rukávu.

“Jsme opravdu silné, ale vybírá si to na vás daň. Někdy si myslíte, ‘Chci jen mít klid.’”

 

http://onislam.net/

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář