Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Romantický závoj

24. 1. 2011

 

od Sahar El-Nadi

 

piece-of-the-cloth.jpgZeptejte se kteréhokoli nadšence na důvod nošení hidžábu a obdržíte standardní vysvětlení, že zahalování má chránit ženy před vlezlými pohledy. Dívkám se říká, že jsou tak cenné, že musejí být opatrně zabaleny jako unikátní klenoty a zahaleny před očima veřejnosti, dokud jednoho dne nepřijde princ z pohádky, aby se stal jejím jedním a jediným – proto by se pro něj měla zachovat.

Ale co ona? Co jí nabídne princ z pohádky na oplátku, za její cenný dar? Nezdá se, že by se touto otázkou někdo obtěžoval.

V našich sladkých plachých náctiletých letech nám lichotí tato analogie, ale jak se měníme v zářivé dospělé ženy, začneme pochybovat a klást otázky. Mnohé se osvobodí od staromódních představ. Vzdorují proti tomu být lidským darem, krásně zabaleným “balíčkem”, čekajícím, až bude předán. Jistě musí být ženství víc, než toto ponižující postavení? Závoje padají z nevole žen horlivých prozkoumat svět.

Lesklé stránky módních časopisů nás lákají příslibem romantiky a iluzí nás všem tajemstvím potěšení. Oslňují nás kaleidoskopem barev, vůní a odborných rad o záhadách lásky. Nemůžeme se ubránit snění o tom být jako ty fascinující ženy s kouřovýma očima a mučícími úsměvy, vždy s roskošným hochem číhajícím ve stínech hodnotícím ohromující dívku.

Takže se točíme a obracíme před zrcadly, nacvičujeme dokonalé špulení rtů, zkoušíme různé styly a vybíráme nový obličej každý den, s očima přilepenýma na sen, pohádkového prince, který před námi padne na kolena, protože používáme ten správný odstín rtěnky nebo dokonalý účes.

Prohlížíme bible krásy a nábožně reagujeme. Je to jen instinkt. Žena je stvořená, aby byla krásná a svůdná. A tak vypadá skrývání krásy jako oxymorón. Proč bychom měly tolik utratit za šaty a lázně jen abychom to schovaly za závojem a zahalujícím oblečením?

Co básně, které jsme se učily ve škole? Co všechny ty rady, že žena musí vypilovat svou krásu, aby zářila a tak pro sebe svedla muže? Není toto ve všech filmech, reklamách, televizi a popových písních? Všechno dokola a dokola opakuje, že honosení se ženskými atributy je jedinou cestou, jak nalézt lásku a žít šťastně až do smrti. Nikdy se nezastavíme, abychom si pomyslely, že nikdy nebudeme žít šťastně až do smrti s muži, které loví ženy kvůli tomu, jak vypadají.

Každý vypadá, že nám vtlouká do mozku, že naše životní šance jsou přesně úměrné s naším vzhledem, takže bychom neměly šetřit úsilím při jejich malování nebo upevnění. Podvod, říkáte? Ne, říká se tomu dobrý odbyt! Dokonce i svépomocné knihy sdělují ženě, jak používat svoje “fondy” aby jí nejlépe prospěly v práci; říkají tomu “ úspěch”. Ale nikdo se neobtěžuje specifikovat pravého příjemce.

V tomto světě pozlátka jsou hladové mužské oči  ženě důkazem uvedení do říše ženského šarmu; svědectvím, že vyhrává nad svou konkurencí, protože je krásnější a tak více “hodna” lásky.

To by nás mělo učinit, šťastnými, že? Každý jí to slibuje. Ach, to uspokojení vidět závist v očích druhých žen. Kdo by byl tak hloupý, aby se předtím vším schovával?

Ale ve skutečném životě, potom, co opojení vyprchá, je žena ponechána s pocitem prázdnoty, ztracená a osamocená. Vrátný, taxikář, číšník a kolemjdoucí na ulici; lidé v autobuse do práce a pokladník v supermarketu, všichni ti bezejmenní cizinci, kteří na ni zírají, žádný z nich ji doopravdy nezná ani si neváží toho, kdo je, jen se jim líbí jak vypadá a pak odejdou druhým směrem.

Jejich obdiv nic neznamená; ona se potřebuje vidět ve zbožňujících očích jednoho zvláštního muže. Ale znamená to, že je pouhým darem, krásně zabaleným a čekajícím na šťastného vítěze?

“O mém svatebním dni,” vzpomíná moje přítelkyně, “bylo nejromantičtější chvílí, když můj manžel nadzvedl můj hidžáb, aby poprvé uviděl moje vlasy,” odmlčela se, aby se zahihňala “skutečně se začervenal, jak na mě v úžasu zíral, jako kdybych byla splněným snem, a pak řekl cosi báječného, že mám krásné uši! Nemohla jsem si pomoci a musela jsem se překvapeně rozesmát, moje uši? Ale to způsobilo, že jsem se celá cítila krásná, cítila jsem se jako princezna”.

Náhle mne uvědomění zasáhlo do tváře: Hidžáb není dar od ženy muži; je to ve skutečnosti naopak! Je to jedinečný a drahocenný svatební dar pro ni, chvíle k nezaplacení, přesně to, co potřebuje v den své svatby cítit.

Ona je žena, mimo veškerou soutěž, konečná ženská princezna ze všech pohádek, a nejvíce sexy modelka z obálky lesklých časopisů, v očích jediného muže, toho jediného, na němž ve skutečnosti záleží, toho jediného, který ji doopravdy zná a chce ji proto, protože je neporovnatelná s kteroukoli jinou ženou.

V jeho očích uvidí všechen ten obdiv, po němž touží, který hledala na špatných místech, čistou lásku a upřímný chlapecký obdiv a překvapení. Ach, to opojení při vědomí, že teď vidí jen ji, ze všech žen na světě. A to skvostné uspokojení, že o ní ví všechno je krásné v jeho očích, jak ji poprvé vidí tak, jak ji nikdy neviděl, tehdy, kdy to ona nejvíc potřebuje, v ten nejdůležitější moment jejího života.

Najednou jsem si uvědomila, že hidžáb není jen omezení a zachování, nebo zkouška disciplíny. Není proto, aby ženy a muže před sebou chránil; je to vlastně posilovač vztahu a výlučný štít proti všemu mimo tento intimní koužek lásky, manžela a manželky.

Ženy plní svou úlohu být záhadné a zajímavé a muži uplatňují svoje instinky představovat si, dobývat a objevovat.

Dávná svatební tradice se pokouší přivodit tento speciální moment uměle před objektivem fotografa, ale to není totéž jako exkluzivní obřad pro dva.

Když muslimský muž pozvedne ženin hidžáb o jejich svatební noci, to jejich soukromá oslava lásky, velmi romantický svatební dar od Boha, pro každou ženu, předaný jí tím jediným mužem, kterého miluje v kouzelném momentu, aby trval po celý její život.

 

www.onislam.net

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář